Makosz

Bogini Mokosz, znana także, jako Mokosza bądź Mokusza.
Utożsamiana była z Matką Ziemią, Wielką Macierzą. Związana z tym była szeroka symbolika kobieca. Ślady tych wierzeń odnajdujemy w niemal wszystkich znanych nam mitologiach. W niektórych kobiece bóstwa dorobiły się znaczącej pozycji.
Makosz utożsamiana była z macierzyństwem, seksualnością, kobiecością i płodnością.
Makosz związana była z przestrzenią prac – w tamtych czasach – bardziej kobiecych. Po zmroku odwiedzała izbę, gdzie przędło się len. Zostawiano jej obok przyrządów do szycia symboliczny kawałek wełny. Poza tym dozorowała i strzygła owce, co również wchodziło w zakres zajęć domowych wykonywanych przez gospodynie. Opiekowała się także sferą seksualną kobiety. Patronka tkaczek.
http://pl.mitologia.wikia.com/wiki/Mokosz
https://wiaraprzyrodzona.wordpress.com/…/…/bog-makosz-dodol/

Makosz (2017r.), akryl, płótno, 100 x 100 cm.
Makosz (2017r.), akryl, płótno, 100 x 100 cm.

O Karolina

Jestem absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi im. W. Strzemińskiego. W 2008 roku ukończyłam Wydział Tkaniny i Ubioru. Studia w pracowniach tkaniny wpłynęły na mój malarski warsztat. Fascynuję się rodzimą sztuką ludową, światem ludowych podań i mitologią słowiańską. Jestem laureatką kilku nagród między innymi Marszałka Województwa Łódzkiego w konkursie na najlepsze rozprawy doktorskie, prace magisterskie i dyplomowe tematycznie związane z regionem łódzkim. Swoją twórczość prezentowałam na wystawach w kraju m.in. w: Muzeum Miasta Łodzi, Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi, Galerii Urzędu Miasta Łodzi, Muzeum Kinematografii, radomskiej galerii Pentagon, oraz za granicą: na Słowacji w Niemczech i Czechach. Moje artystyczne zainteresowania to przede wszystkim malarstwo, tkanina i ilustracja. Zajmuję się także tworzeniem muzyki.